Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Lidé, kteří pracují pod tlakem svého hrubého a zneužívajícího nadřízeného lépe a efektivně, mají větší tendenci k psychopatii, zjistila nová mezinárodní studie. Informaci uvedl server Daily Mail.

Podle studie lidé s vyšší úrovní psychopatie těží z toho, že se k nim nadřízený chová neodměřeně a neférově. Jejich pracovní morálka a výsledky jsou pod nátlakem mnohem lepší.

Tým sestavený ze zahraničních vědců udělal dvě studie, ve kterých analyzoval 419 dospělých pracujících. Respondenti byli nejprve rozřazeni podle úrovně psychopatie. Podle profesorky Charlice Hurstové z Notredamské univerzity, jež se na studii podílela, existují dvě úrovně: primární a sekundární dimenze psychopatie.

„Obě úrovně obsahují vysokou míru antisociálního chování. Lidé s primární úrovní postrádají empatii, zachovávají chladnou hlavu a jsou nebojácní. Na situace, které jiným lidem způsobují stres, strach nebo vztek, nijak nereagují. Sekundární psychopaté jsou impulsivnější a prchliví,“ vysvětlila Hurstová.

V první studii měli respondenti nějak reagovat na profily manažerů (nadřízených), kteří byli označeni jako konstruktivní nebo zneužívající. U lidí s vyšší úrovní psychopatie, tedy tou primární, se vyskytl pocit štěstí při pomyšlení na spolupráci se zneužívajícím nadřízeným.

Ve druhé studii respondenti ohodnotili nadřízené na základě několika negativních rysů: hrubosti, nedocenění odvedené práce, narušení soukromí či porušování slibů. U primárních psychopatů se opět ukázal zajímavý úkaz: cítili se méně naštvaní a byli pozitivnější a zapálení do práce.

„Zjistili jsme, že primární psychopaté pociťují prospěch ze zneužívání nadřízenými. Ve srovnání s těmi s nižší úrovní psychopatie cítili méně znechucení a pozitivnější emoce pod nadřízenými, co je zneužívají,“ potvrdila na závěr Hurstová.

Zdroj: Týden

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.