Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Pro někoho svátky pohodlí a míru, pro jiné stresující období, ve kterém se ani na chvíli nezastaví – to jsou Vánoce. Ač si to možná neuvědomujeme, tak jsou i obdobím, kdy bychom si měli dát obzvlášť pozor na zdraví našeho srdce.

V průběhu svátků jsme vystaveni srdečním problémům více než jindy v roce. Od srdečních záchvatů a arytmií, až po srdeční selhání. A tak, pokud nebudete opatrní, můžete vánoční svátky strávit na nemocničním lůžku, nikoli doma u stromečku.

Kalifornská studie z roku 2004 zjistila, že během zimních prázdnin se úmrtnost na srdeční problémy zvyšuje o 5 %. Možná proto, že lidé odkládají hledání léčby, a nebo kvůli změněnému provozu mnohých nemocnic a zdravotnických center.

 

Jak se vyhnout problémům ?

  • Nepřehánějte to s alkoholem – Říká se, že víno může mít blahodárný vliv na srdce, ale pouze v malém množství ! Pokud ho vypijete několik sklenic a následně si na to připijete ještě panáky tvrdého alkoholu, je zřejmé, že svému srdci neprospějete. Nadměrné pití může způsobit fibrilaci síní, což je forma nepravidelného srdečního tepu, která může vyústit v mrtvici.
  • Nestresujte se – Zvýšená hladina stresu  přispívá ke vzniku infarktu myokardu.  Vyhýbejte se místům, kde se necítíte dobře (například velkým nákupním centrům).
  • Jezte střídmě – Těžké pokrmy, příliš mnoho soli a přebytečný alkohol mohou zhoršit srdeční selhání. Lidé, kteří prodělali srdeční infarkt , by měli stravě během Vánoc věnovat zvláštní pozornost a nezapomínat na dietní opatření. Ale ani ti, kteří infarkt neprodělali, by neměli podlehnout nekontrolovatelnému přejídání kalorickým jídlem. S vyšší váhou totiž roste i riziko vzniku srdečních chorob.
  • Nepodceňujte teplé oblékání – Jakmile se podzim přehoupne do mrazivé zimy, je třeba tomu přizpůsobit i šatník. Když klesají teploty, cévy mají tendenci se zužovat. A to mimojiné i cévy vyživující srdce, které pak dostává méně kyslíku. Srdce také musí v chladu pumpovat usilovněji, abychom se udrželi v teple, což dále zvyšuje jeho nároky na zásobení kyslíkem.
  • Sport s rozumem – Pohyb tělu prospívá, ale cvičení, které není organismus schopen zvládnout, srdce nadměrně zatěžuje. Nesnažte se všechny prohřešky přejídání a lenošení vyřešit najednou. Začněte pomalu například svižnou procházkou v přírodě.

Jak poznat problém ?

Srdeční onemocnění se projevují dušností, únavou, nechutenstvím, závratěmi nebo slabostí. Přiznaky srdečního záchvatu, jako jsou i dechové bolesti nebo bolesti na hrudi, můžou být způsobeny i kocovinou, nebo trávením těžké štědrovečerní večeře. Tyto problémy by měly ale do pár hodin vymizet. Pokud tyto výstražné známky srdečního záchvatu trvají déle, bude lepší navštívit lékaře.

Pijte alkohol s mírou a štědrovečerní večeři nemusíte pojmout jako soustavné přejídání bramborovým salátem a cukrovím. Prospějete tak nejen svému srdci, ale i ostatním orgánům jako například žaludku, játrům nebo slinivce. Myslete především na své zdraví, nepodceňujte lékařskou péči a užijte si Vánoce ve zdraví a pohodě.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.