Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

České tradice patří k těm nejkrásnějším na světě a to zejména ty, které se týkají adventu a vánočních svátků. Jeden z nejpopulárnějších, nejočekávanějších a zároveň nejobávanějších dnů v zimním čase je právě 5. prosinec. Všichni jistě dobře víme, že se jedná o den, kdy do našich domovů zavítá velmi vzácná návštěva – svatý Mikuláš, anděl a čert. Tato nesourodá trojice chodí zimního podvečera od domku k domku a obchází všechny domácnosti ve vesnicích i městech. Je pravdou, že tento den jsou děti plni smíšených a téměř nepopsatelných pocitů.  Někteří jsou plni očekávání a radosti, protože byly hodní a vědí, že dostanou krásnou nadílku. Někteří se naopak bojí, protože zlobily a čeká na ně čertovská nadílka v podobě uhlí či cesty do pekla.

Zajímavé je, že svátek svatého Mikuláše se slaví 6. prosince, za dětmi většinou chodí tato kouzelná trojice již den předem  a to večer 5. prosince. Často ale záleží na zvyklostech. Tato krásná tradice je v naší společnosti zakořeněná už mnoho let, ale víte, jak vlastně vznikla? Kde má své kořeny? A jak došlo ke spojení této zvláštní trojice?

POSTAVA MIKULÁŠE

Mikuláše všechny děti velmi dobře znají a mají ho z této trojice nejraději, protože od něj dostávají sladkosti a drobné dárky. Odkud ale pochází tento štědrý svatý muž? Mikuláš patří mezi nejpopulárnější svaté v Řecku a obecně v latinských církvích. Jedná se o skutečnou postavu, přesto o něm máme jen velmi málo informací. Narodil se někdy kolem roku 280 v Lykii, což je dnešní Turecko, do rodiny rybáře – proto je mimo jiné patronem rybářů. Brzy však osiřel a veškeré dědictví rozdal chudým. Kolem roku 300 působil jako biskup v Myře a to ve velmi mladém věku. Zemřel 6. prosince někdy mezi lety 345 a 352, proto právě na tento den připadá jeho svátek.

V Čechách Mikuláš obléká svatý biskupský oděv. Jedná se o dlouhé bílé šaty se zlatými či červenými prvky a pláštěm. Velmi důležitá je pak typická mitra (biskupská špičatá čepice) a také dlouhá berla, o kterou se Mikuláš na svých cestách opírá. Někdy má s sebou také knihu hříchů, ve které má pečlivě zaznamenáno, které děti byly celý rok hodné a které zlobily. Ty hodné po zazpívání písničky či přednesení básničky dostanou nadílku a pro ty zlobivé je tu připravený čert s velkým pytlem, ve kterém odnáší děti přímo do pekla. Nezapomínejte ale ještě na anděla, který i hříšníkům uděluje druhé šance.

Mikuláš je známý hlavně pro jeho štědrost a velkorysost. Jeho postavu doprovází několik legend a dobrých skutků. Legendy o jeho štědrosti nejspíše vedly k dnešní tradici rozdávání sladkostí 5. prosince.

POSTAVA ČERTA

Jak už jsem výše zmínila, Mikuláš nechodí roznášet nadílku sám. Doprovází ho také čert z pekla, který by měl u dětí vzbuzovat strach, protože představuje zlo. U většiny dětí se jedná sice o méně oblíbenou postavu, ale přiznejme si, že je hodně důležitý.  Čert je charakteristický svou umouněnou tváří, jiskřivýma očima, které jsou plné ohnivých plamínků a také huňatým kožichem. Dvě nejzásadnější věci, které čertíkovi rozhodně nesmí chybět jsou ale ocas a pochopitelně rohy.

POSTAVA ANDĚLA

Trojice ale musí být doplněna také dobrem, které se dětí zastane před peklem. Anděl je odjakživa symbolem dobra a ochrany. Podle legendy o smrti Mikuláše totiž Mikuláš poprosil Boha, aby si pro něj mohli přijít v okamžik jeho smrti andělé a doprovodili ho na jeho poslední cestě. Proto ho doprovází 5. prosince i tato krásná postava plná dobra a laskavosti. Postava anděla je charakteristická zejména krásnými bílými křídly a svatozáří. Většinou mnosí bílé šaty, které mohou být doplněny třpytivými zlatými či stříbrnými doplňky.

Jak už to tak v životě bývá, zlo a dobro kráčejí vždy vedle sebe. Právě proto k nám chodí Mikuláš v doprovodu anděla i čerta. Bez nich si tento tradiční den snad ani neumíme představit.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.