Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Mentální anorexie je psychická nemoc, která vyvolává strach z jídla, výčitky a nenávist k vlastnímu tělu. Je velmi nebezpečná, protože nemocné může dovést k závažným zdravotním problémům, nebo až ke smrti vyhladověním. U dětí se tato nemoc objevuje stále časteji a ony mají pocit, že jsou příliš tlusté a nemají zdravý vztah k jídlu. To vede k tomu, že postupně ztrácejí váhu a dochází k selhávání jejich vnitřních orgánů.

Za loňský rok bylo kvůli poruchám příjmmu potravy – anorexii a bulimii – hospitalizováno 111 dětí mladších než 15 let. Jejich počet se za posledních šest let téměř zdvojnásobil. V roce 2010 jich bylo totiž pouze 56. Mladistvých ve věku od 15 do 18 let se pak léčilo kolem stovky.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je nemocných výrazně více, protože ještě dalších 1600 dětí docházelo ambulantně do specializovaných klinik. Pravidelným docházením do ordinací se léčilo s bulimií, anorexií a podobnými nemocemi 3580 lidí, z toho 11 % procent tvořily děti do 14 let. Mladiství mezi 15-19 roky se na celkovém počtu podíleli více než třetinou. Další tisíce dětí pravděpodobně vůbec odbornou péči nevyhledají, nebo začínají léčbu u pediatrů.

Eva Slezáková z brněnského centra Anabell říká, že věk docházejících pacientek klesá. Dívky kolem 12. až 13. roku života nejsou výjimkou. Důvodem přibývání dětí ohrožených těmito nemocemi, může být například přehnaná sebekritičnost či očekávání rodičů, problémy v rodině a vztazích, vliv médií a mnoho dalších faktorů, kterým je dítě vystaveno. Nejčastěji si problému všimnou rodiče nebo učitelé ve škole. Nemocní si samotní svou poruchu příjmu potravy příliš neuvědomují. Léčba pak často trvá třeba i několik let nebo celý život. A terapie mimojiné zahrnuje i návštěvy psychoterapeutů nebo nutričních poradců.

Zdroj:https://www.tyden.cz/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.