Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Zdravé jídlo nám sice nabízí spoustu blahodárných látek, ale to neznamená, že bychom ho měli konzumovat neomezeně. Obzvlášť, pokud si chceme váhu udržet, nebo dokonce snížit. Ovšem není tuk jako tuk!  Na toto slovo většina lidí reaguje negativně, k čemuž nemusí být úplně důvod. Je třeba totiž rozlišovat, o jaké tuky se jedná. Existují tuky prospěšné našemu zdraví, které posilují naše srdce a udržují nás v dobré psychické kondici, a tuky špatné, které se podílí na ucpávání cév.

Máme pro vás potraviny, které obsahují více tuku než kobliha s marmeládou, abyste viděli, že ne všechno zdravé jídlo je zároveň i dietní.

Polovina avokáda

V avokádu najdeme mnoho vitamínů – E, C, A a vitamíny skupiny B, minerální látky vápník, měď, železo, magnesium, mangan, fosfor a zinek. Dále obsahuje kyselinu olejovou, linolovou a palmitovou a vlákninu. Ovšem v polovině tohoto ovoce najdeme 15 až 20 gramu tuku, což je opravdu velké množství. Což ale neznamená, že bychom se jeho konzumaci měli úplně vyhýbat.
Většina z těch tuků patří do skupiny mononenasycených, které zlepšují hladinu cholesterolu v krvi.

Tři vejce

Vejce jsou nutričně velmi bohatou potravinou, obsahují především lehce stravitelné a cenné bílkoviny. Kromě toho obsahují mnoho vitamínů a velké množství minerálních látek – železo, draslík, fosfor, zinek. Naprosá většina tuku (ale i vitamínů) je kkoncentrována ve žloutku a bílek je na tuk i vitamíny znatelně chudší. Je důležité si hlídat množství, ale není třeba (ani žádoučí) se jim úplně vyhýbat.

Pytlík oliv

Olivy buď nesnášíte, nebo milujete. Jejich příznivci je často pojídají například u televize jako altertativu chipsů a slaných krekrů, což je samozřejmě správná volba. Nicméně je třeba myslet na to, že i olivy obsahují velké množství tuku a dopřát si třeba jenom malou mističku. Pozor bychom si měli dá i při výběru. Zelené a černé olivy jsou plody jednoho stromu, jen jde o různé stupně zralosti. Černé olivy obsahují asi 20-30 % oleje na váhu, což je více než zelené. Většina tuků však jsou mononenasycené mastné kyseliny, které patří mezi zdravé tuky. Olivy jsou dobrým zdrojem vitamínů E, A, K a D. Posilují naši imunitu a zpomalují stárnutí buněk, čímž snižují pravděpodobnost revmatických chorob.

Třicet gramů neslazeného sušeného kokosu

Ač se nemusí zdát, kokos v sobě skrývá obrovské množsví tuku a energie. Možná vypadá poměrně nevinně, ale 30 gramů této pochutiny obsahuje 18 gramů tuků. Většina z nich jsou nasycené, kterých se doporučuje denně přijmout maximálně 10 % z denního kalorického příjmu. Se sušeným kokosem to tedy nepřehánějte, ale v rozumném množství je součástí zdravé výživy. Je velmi výživný a bohatý na vlákninu, vitamíny a minerály, takže má zdraví prospěšné účinky. Navíc se hodí zejména těm, kteří trpí potravinovou intolerancí laktózy nebo alergií na mléčné proteiny. Kokos je pro ně tedy vhodnou náhradu za kravské mléko.

Dvě lžíce arašídového másla

Už malá lžička obsahuje něco kolem 5 gramů tuku, takže pokud se nedokážete udržet a sníte jich několik, energetická hodnota se rychle vyšplhá velmi vysoko. Ovšem tuky v něm obsažené mají blahodárné účinky zejména na bolavé klouby, bolesti na hrudníku, PMS, píchavé pocity na rukách a nohách, vysoký krevní tlak, nemoci srdce a cév, náchylnost k tvorbě nádorů nebo poruchy trávení. Navíc mononenasycené tuky pomáhají snížit riziko vzniku diabetu 2. typu a srdečního onemocnění. Takže arašídové máslo ano, jen ho nesníst najednou celou sklenici.

Filet z lososa

Losos je pro nás jedna z nejlepších ryb. Sice losos patří mezi tučné ryby, ovšem většina ze zastoupených tuků je tvořena omega 3 nenasycenými mastnými kyselinami. Dále obsahuje bílkoviny a z vitamínů a minerálních látek jsou zastoupeny vitamín B1, vitamín D, vápník, hořčík či železo. Omega 3 jsou prevencí kardiovaskulárních onemocnění, působí proti depresím, omezují pravděpodobnost výskytu rakoviny prostaty u mužů, zlepšují stav kloubů, mají protizánětlivé účinky a tlumí bolest.

Jakou z těchto potravin máte rádi?smile

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.