Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Pracovních neschopenek stále přibývá. Letos lidé prostonali dokonce 53 miliónů dní! Od ledna do září si lidé v České republice zařídili skoro 1,3 milionu dočasných pracovních neschopenek. Oproti loňskému roku je to nárůst o 9 %. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) poskytla informace, z nichž je zřejmé, že se na nemocenské se od ledna vyplatilo zhurba 14 miliard korun!

Lidé od ledna do září prostonali 53,4 milionu dní, což je o 3 miliony více než za stejné období loni. Průměrná doba stonání je zhruba 42 dní. Nejkratší dobu trávili lidé na neschopence v Praze, kde to bylo 33 dnů, a naopak nejdéle ve Zlínském kraji, kde se průměrná doba pohybuje okolo 51 dnů. Z informací také vyplývá, že mladí stonají méně. Nejdéle stonali muži nad 60 let (průměrně 77 dnů) a nejkratší dobu muži do 20 let. Nejvíce neschopenek se rozdalo ve Středočeském kraji a to přesně 143 239. Na prvním místě v počtu prostonaných dnů je pak Moravskoslezský kraj s více než 7 milióny dnů.

Nejčastější důvod, proč lidé žádají o neschopenku, jsou problémy spojené s dýchacími cestami. Respirační onemocnění byla důvodem 37 % neschocpenek. Na druhém místě se nachází nemoci pohybového aparátu a to zhruba 20 %. Léčba nemocí pohybové soustavy ovšem trvala téměř 67 dní, narozdíl od nemocí respiračních, které měly výrazně kratší dobu léčení.

Člověk na nemocenské nedostává v prvních třech dnech nemoci nic, do 14. dne dostává náhradu mzdy od zaměstnavatele. Od 15. dne nemoci dostávají zaměstnanci 60 procent vyměřovacího základu. Od příštího roku se od 31. dne nemoci dávka zvýší o 6 % a od 61. dne na 72 %. Novinkou bude také elektronická neschopenka, přičemž zůstane i možnost její papírové podoby.

Zdroj:https://www.tyden.cz/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.