Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Karcinom slinivky je jedno z nejvážnějších nádorových onemocnění. Prognóza je velmi špatná a delšího než 5 letého přežití se dočká pouze 8 pacientů ze 100. Vysoká mortalita je z velké části způsobená pozdním odhalením nemoci. Jelikož se většina nádorů odhalí v pozdějších stádiích, operabilita už není možná, nebo má menší šanci na úspěch.

Příznakem mohou být neurčité bolesti břicha a zad, úbytek hmotnosti, nechutenství a často i spojení s cukrovkou druhého typu. V Česku je každý rok diagnostikována zhruba 2000 lidí. Ve více než polovině případů je onemocnění zachyceno v pokročilém stadiu s metastázami a šance na vyléčení je už takřka nulová. Odborníci předpovídají růst počtu nemocných a za pár let by mohlo být toto maligní onemocnění spolu s rakovinou plic mezi hlavními příčinami úmrtí na zhoubné nádory. Česká republika také zaujímá absolutní špičku v počtu odhalených případů mezi ostatními zeměni Evropy. Taktéž v počtu úmrtí je Česko na čelních místech.

Zatímco u ostatních druhů rakoviny má, díky stále se zlepšující léčbě, úmrtnostní křivka sestupnou tendenci, u rakoviny slinivky téměř kopíruje počty odhalených nádorů. Operací lze vyléčit jen asi deset 10 % případů, které jsou zachyceny včas. Zbytek nálezů se řeší pouze paliativně a to hlavně chemoterapií nebo radioterapií. Pacienti bez operace se dožijí v průměru šest až devět měsíců, operovaní pak většinou 1-2 roky.

Významný rizikový faktor je kouření. Také je častější výskyt karcinomu slinivky u pacientů s cukrovkou druhého typu. Nadměrné pití alkoholu a nezdravá strava pravděpodobnost taktéž navyšují. Uplatňují se i dědičné faktory.

Zdroj:https://www.tyden.cz/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.