Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Veganský způsob stravování je dnes velmi populární a přechází na něj čím dál tím více lidí, ať už ze zdravotních, či pouze etických důvodů. Pokud se i vy snažíte dodržovat tento alternativní způsob stravování, možná se setkáváte s nepochopením a mnohými otázkami. Nejen na tyto otázky je dobré se připravit. Je totiž velmi důležité si dopředu zjistit, jak vypadá správné složení jídelníčku při veganském životním stylu a jak mít dostatek živin.

Doplňování vitamínu B12

Vitamín B12 se přirozeně vyskytuje právě například v mase nebo ostatních živočisných potravinách. Nedostatek tohoto vitamínu může vést k únavě, slabosti, zácpě, ztrátě chuti k jídlu či k úbytku hmotnosti. Mohou se objevovat dokonce i deprese. Jako vegani musíte B12 doplňovat pomocí tablet.

Hlídejte si dostatek železa

Železo je velmi důležité. Pomáhá proti únavě, udržuje dobrý stav kůže, zvyšuje odolnost proti infekcím a jeho nedostatek může způsobit chudokrevnost. Běžně se stravující lidé mají železo z masa, ale vegani by neměli zapomínat na luštěniny, slunečnicová semínka, sušené hrozinky a tmavé zelené listy.

Nové zdroje bílkovin

Bílkoviny jsou stavebními kameny těla, které jsou pro člověka nezbytně nutné. Lidé by měli přijímat alespoň 0,8 gramu bílkovin denně na každý kilogram tělesné váhy. Mezi veganské zdroje bílkovin patří například semínka, ořechy, luštěniny, obiloviny a některá zelenina.

Všudypřítomná sója

Sója je kontroverzní potravinou. Někdo ji zavrhuje, jiný obhajuje. Nicméně je fakt, že obsahuje hodně bílkovin a patří mezi oblíbené potraviny většiny veganů. Vyrábí se z ní mléka, jogurty, tofu, tempeh, sojové maso, nebo různé sojové sýry či náhražky uzenin. Při výběru sójových potravin pečlivě čtěte etikety a vybírejte ty, které obsahují co nejméně nežádoucích přidaných látek.

K veganství přejděte pomalu

Nechte své tělo navyknout na nový životní styl pomalu. Není dobré ze dne na den vyřadit všechny živočišné výrobky. Lepší je na to jít postupně. Nejprve začněte tím, že do jídelníčku přidáte více rostlinných potravin a omezíte konzumaci masa. Po pár týdnech pak můžou přijít na řadu vejce nebo mléčné výrobky.

Čtěte etikety

Pro vegany je kontrola štítků na potravinách naprostou nutností. I tam, kde byste to nečekali, se můžou objevit živočišné ingredience. Ne všechno, co se tváří veganský, veganské opravdu je.

Pozor na dostatek vápníku

Jako hlavní zdroj vápníku jsou považovány mléko a mléčné výrobky, ovšem ani jako vegani nemusíte trpět nedostatkem. Potraviny bohaté na vápník jsou rostlinná mléka, chia semínka, obiloviny, mák či tofu. Navíc sója a listová zelenina jsou velmi bohaté na vitamín D, který pomáhá vápník absorbovat.

Chutnají vám veganská jídla a přemýšlíte o tomto životním stylu?

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.