Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Lidé v Česku mají šanci žít déle než obyvatelé Slovenska. Česká společnost ale více zestárla. Průměrnému obyvateli ČR je 42 let, slovenský je ale o rok a osm měsíců mladší! Češi stojí o manželství méně než slováci, taky je zaznamenáno i více rozvodů. Bylo zjištěno že se v  Česku větší podíl dětí než na Slovensku rodí mimo manželství. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), Slovenského statistického úřadu a Eurostatu.

Česko mělo koncem června 10,54 milionu obyvatel, Slovensko 5,44 milionu.

Češi tvoří dvě procenta obyvatel Evropské unie, Slováci pouze procento!

Lidé ale v obou zemích pochopitelně stárnou. Česká společnost je ale starší než ta slovenská. V obou státech mladiství do 15 let tvoří kolem 15 procent obyvatel, podíl seniorů je v Česku ale vyšší! Lidé nad 65 let představují v ČR kolem 18 procent populace, na Slovenku asi 14 procent. V roce 2015 polovina obyvatel v Česku měla víc než 41,1 roku, na Slovensku byla polovina starší 39 let. Průměrný Čech měl loni 42 let, průměrný Slovák měl 40,37 roku.

Podle demografů těsně po rozdělení společného státu v roce 1993 naděje dožití slovenských mužů dosahovala 68,3 roku a žen 76,7 roku, českých mužů 69,3 roku a českých žen 76,4 roku.
Postupně se délka života protahovala.  Loni měli čeští muži při narození před sebou 76,2 roku a české ženy 82,1 roku. Na Slovensku měli muži šanci dožít se 73,7 a ženy 80,4 roku. Na stovku mužů připadá na Slovensku 105 žen, v Česku 104.

V Česku se polovina dětí rodí mimo manželství, loni podíl dosahoval až 48,6 %. Na Slovensku jsou mimomanželsky narozených dětí jen dvě pětiny – minulý rok to bylo 40,2 procenta.

V Česku se rodí o více dětí. I když nyní v ČR přichází na svět víc dětí, než kolik lidí umírá, za přírůstkem počtu obyvatel jsou hlavně cizinci. O Česko mají větší zájem než o Slovensko. Na deset tisíc obyvatel v ČR loni přibylo 24 lidí, na Slovensku pouhých devět!

Demografický vývoj by se měl podle údajů Eurostatu lišit i v budoucnu. V polovině století by ČR mohla mít přes 11,07 milionu obyvatel a SR ani ne 4,87 milionu.

Zdroj: tyden.cz

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.