Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Podle odhadů odborníků z Mezinárodní diabetologické federace bude v roce 2045 na světě až 629 milionů nemocných cukrovkou. V současné době trpí touto nemocí každý 11 dospělý člověk. Léčba je velmi nákladná a ročně se na ní spotřebuje zhruba 727 miliard dolarů (což je asi 16 bilionů korun). V Česku spotřebuje až 15 procent celkových nákladů ve zdravotnictví. V naší republice se léčí s diabetem téměř 860 tisíc lidí a počet pacientů rozhodně neklesá. Navíc se předpokládá, že zhruba dalších 300 tisíc lidí o nemoci neví, a tak budou reálná čísla incidence ještě vyšší než jsou ta oficiální.

Cukrovkou častěji onemocní lidé s vrozenou genetickou predispozicí a se špatným životním stylem, který může nemoc buď nastartovat nebo zhoršovat.Většina nemocných má tzv. diabetes druhého typu, který je způsobený právě životním stylem, často souvisí s nadváhou a postihuje spíše starší věkovou skupinu.. V Česku jím trpí asi třičtvrtě miliónu lidí.

Diabetici umírají průměrně o osm let dříve než zdravá populace a to nejčastěji na nemoci srdce a cév. Vladimír Tuka z Centra kardiovaskulární rehabilitace uvedl, že nejlepším lékem je zdravá strava a pohybová aktivita.

Na příští týden je připravena kampaň Týden diabetu. Ta zahrnuje různé akce pro širokou veřejnost a snaží se zvýšit informovanost o léčbě i příčinách nemoci. Například na Karlově náměstí v Praze si mohou návštěvníci stánku nechat změřit hladinu cukru v krvi a cholesterol. Plánován je taky pochod proti diabetu, který vyjde ve 13 hodin. Lékaři se zaměřují i na pacienty z tzv. prediabetem (zvýšenou hladinou cukru v krvi), který diabetu předchází. Připravené jsou i konzultace s nutričními terapeuty a společná cvičení.

Zdroj:https://www.tyden.cz/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.