Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Rakovina prsu je v Česku nejčastějším zhoubným nádorem žen. Každý rok jím u nás onemocní více než 100 ze 100 000 žen a indidence neklesá. V zahraničí na tom nejsou o nic lépe, i tam je karcinom prsu spolu s rakovinou plic a gynekologickými malignitami na předních příčkách žebříčků. Naštěstí mortalita není tak vysoká díky screenengovým metodám (od 45 let každé dva roky mamografické vyšetření) a osvětě, která je v souvislosti s rakovinou prsu vysoká, ale i tak není toto onemocnění radno podceňovat! V drtivé většině případů se objevuje u žen, ale ve vzácných případech (zhruba 1 %) se může rakovina prsu vyskytnout i u mužů.

Léčitelnost se zlepšila hlavně díky dřívějšímu záchytu v jejích časných stádiích a tím i menší generalizaci do celého organismu. Dalším faktorem přispívajícím do křivky přežití je zdokonalování možností léčby. Zejména pak v oblasti hormonální terapie a biologické léčby.

Rizikové faktory

Rizikových faktorů je celá řada a uplatňují se hlavně ty genetické a hormonální, ale také nutriční a faktory zevního prostředí. Riziko stoupá s věkem, takže právě věk je nejzávažnějším rizikovým faktorem. Karcinom prsu převažuje u věkové skupiny nad 50 let. Pokud totiž ženy při menopauze užívají estrogenovou substituci, roste riziko kvůli působení estrogenů na prsní žlázu. Proto je úspěch zavedení mammografického screenengu hrazeného pojišťovnou a ženy by této možnosti měly využívat. Jde o rentgenové vyšetření, které kromě komprese prsu není nijak nepřijemné.

Pokud pojaly podezření na toto onemocnění ženy mladšího věku (například si nahmataly bulku v prsu, nebo mají častý výskyt rakoviny prsu v rodině), mammografie jim po doporučení lékaře může být provedená taktéž. Pokud lékař nechce zatěžovat mladou pacientku ionizujícím zářením, může jí odeslat i na ultrazvuk.

Příznaky rakoviny prsu

  • Vtahování kůže a důlkovatění – vtažením určitých částí tkáně vznikají na prsou důlky
  • Nepravidelnosti bradavky
  • Asymetrie v objemu prsou
  • Náhlé zvětšování a tuhnutí prsu
  • Sekrece z bradavky
  • Zarudlá a teplá kůže
  • Bulka v prsu
  • Zvětšení uzlin v podpaží nebo nad klíční kostí

Nepodceňujte samovyšetření prsu, včasný záchyt výrazně zvyšuje šanci na přežití!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.