Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

První analýzy výsledků zákazu kouření jsou podle předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Evy Králíkové příznivé. Ukazují totiž pokles počtu hospitalizací kvůli srdečním příhodám a astmatickým záchvatům zhruba o 10 %. Tento údaj se vztahuje na jednu nemocnici, takže na plošné hodnocení zákona je zatím brzy, ale už teď se dá předpokládat, že tento trend se bude držet i v ostatních nemocnicích. I zkušenosti ze zahraničních států po zákazu kouření v restauracích ukazují, že pokles byl všude v průměru o deset procent.

Byla zkoumána hospitalizace ve Všeobecné fakultní nemocnici pro akutní koronární příhody a astmatické záchvaty v měsících červen až září letošního a loňského roku. Z toho ta letošní čísla jsou asi o 10 % menší. Podle Králíkové je však zatím na konečné hodnocení účinnosti protikuřáckého zákona brzy, protože tyto data jsou pouze z jedné nemocnice a mohly k nim přispět i jiné faktory. Roční data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ukážou, jestli má tento zákaz vliv na počet infarktů a dalších srdečních příhod.

Pokud by se potvrdil v Česku stejný úspěch jako v zahraničí, ubylo by asi čtyři tisíce hospitalizací a české zdravotnictví by tak mohlo ušetřit asi půl miliardy korun ročně. Náklady na léčbu kuřáků se odhadují na 120 miliard korun, z toho polovina se pokryje ze spotřební dani z tabáku.

Podle odhadů odborníků zemře v důsledku kouření letos asi 16 tisíc Čechů. Nejvíce z nich umírá právě na nemoci srdce a cév. A zhruba 15 % kuřáků postihne rakovina plic. Její výskyt v posledních letech má u mužů už spíše sestupnou tendenci, u žen však stále roste. V jejím důsledku zemře nejvíc ze všech onkologicky nemocných pacientů.

Dne 3.3.2017 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 65/2017 Sb. zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Upravuje opatření k ochraně před škodami působenými užíváním návykových látek. Důvodová zpráva (což je nutnost nové právní úpravy) se opírá o snahu zvýšit ochranu veřejného zdraví, a to zejména pokud jde o děti a mladistvé, ale také snížit dopady škod působených návykovými látkami v rovině sociální, bezpečnostní a hospodářské. Nejvýraznější změna byla pravděpodobně v posílení ochrany před účinky nepřímého tabákového kouře a rozšiřování nekuřáckého prostředí. Kromě kouření v restauracích, zoo nebo na dětských hřištích upravuje také prodej tabákových výrobků a alkoholu.

Zdroj:https://www.tyden.cz/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.