Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Zhruba 10 % školních jídelen a 20 % výdejen a vývařoven dokáže poskytnout dietní stravování dětem se zdravotními problémy či alergiemi. A jejich počet pomalu roste. Dietně upravená jídla, tedy například bez lepku nebo laktózy, nabízely jídelny, kde o ně rodiče projevili zájem a zároveň s jejich přípravou souhlasili kuchaři. Bohužel ale motivace k tomuto kroku není, s ohledem na nízké platy pracovníků jídelen, příliš vysoká. Dietní stravování ve školních jídelnách umožňuje vyhláška, která vstoupila v platnost v únoru 2015. Jídelny nemají povinnost připravovat speciální dietní stravování, rozhodnutí se ponechává na zřizovateli jídelny či řediteli školy. Školní jídelny se sice snaží vycházet zdravotním potřebám dětí vstříc, často ale zajišťují jen drobné úpravy jídla nebo ohřev vlastní stravy z domova, protože je pro ně komplexní příprava dietních jídel náročná. Zhruba 37 % jídelen upravovalo jídlo částečně podle potřeb dětí s různými potravinovými alergiemi.

Jaké jsou možnosti?

Možnost dietního stravování ve školách mají nejčastěji děti, které trpí celiakií a je tudíž nezbytné vyřadit lepek nacházející se v obilovinách. V Česku touto nemocí trpí podle odhadů okolo 1 % procenta populace. Bezlepkovou dietu však drží i někteří, kterým lepek nepůsobí žádné problémy. Bezlepková možnost volby byla v loňském roce ve školách na třech čtvrtinách dietních jídelníčků. Další populární a žádaná dieta byl šetřící režim, při kterém se do jídelníčku zařazuje lehčí strava, která by měla usnadňovat trávení potravy. Našly se i školy, které nabízely dokonce diabetickou nebo nízkobílkovinovou dietu.

Obědy jen zdravě?

Od ledna letošního roku také platí nová pamlsková vyhláška, zakazující prodej nezdravých potravin a nápojů ve školách. Ovšem pokud by se školní kuchaři a kuchařky řídili výhradně návrhy na zpřísnění požadavků zdravého stravování, děti by to mohlo naopak od chození do jídelen odradit. Kuchaři by měli hledat kompromis mezi špatnými stravovacími návyky dětí a zdravou stravou. Ale ani takový kompromis nezaručí to, že školní jídelnu budou navštěvovat všichni žáci. Naopak v průzkumu se ukazuje, že cca 15 % žáků základních škol není na oběd vůbec přihlášeno a dalších 19 % žáků na obědy nechodí, i přesto že je mají zaplacené.

Zdroj:https://www.tyden.cz

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.