Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Většina dnešních dětí se nehýbe a tloustne. To je fakt vyplývající ze statistik, a vědci proto přemýšlí, jak přimět české žactvo k aktivitě. Mimojiné by to ušetřilo i spoustu peněz za léčbu civilizačních nemocí.

Nejnovější výzkum ukazuje, že fyzická zdatnost současných dětí, v porovnání s dětmi z roku 1987, je velmi odlišná. Pro současnou mládež dopadly výsledky katastrofálně. Například chlapci v páté třídě základní školy uběhnou za 12 minut necelých 1900 metrů. To je téměř o 360 metrů méně než před třiceti lety. V deváté třídě se tento rozdíl vyšplhal dokonce až o 630 metrů. Podobné je to však i u dívek. Výsledky prozradily rovněž to, že současní chlapci zaostávají za děvčaty z osmdesátých let! Patnáctiletí kluci během 12 minut uběhnou pouze 1906 metrů, stejně staré dívky před třiceti roky byly lepší téměř o 130 metrů.

Podle mezinárodního srovnání zdravého chování u dětí školního věku se čeští žáci hýbou dokonce ještě méně než ti slovenští. V posledních letech dochází k úbytku pohybových aktivit dětí a i takový přesun do školy a ze školy je mnohem více pasivnější, protože se děti raději vozí s rodiči autem nebo hromadnou dopravou, než aby chodily pěšky.

Kde hledat příčinu?

Za současný stav mládeže může hned několik příčin. Především je to jejich životní styl. Den typického českého školáka ve věku od 11 do 15 let vypadá totiž asi následovně – nezdravý je už vstup do nového dne, zhruba polovina vůbec nesnídá (snídá pouze zhruba 42-46 % školáků). Do školy nechodí pěšky ani nejedou na kole. Tři čtvrtiny českého žactva nevěnují pohybovým aktivitám ani 60 minut denně. Sedm dětí z deseti tráví u počítače nebo televize více než dvě hodiny denně. 40 % dětí tam tráví dokonce více jak 4 hodiny! Jsou pak podrážděné, což se zpětně odráží na bolestech hlavy.

Alarmující je i složení dětského jídelníčku. „Děti pijí spíš sladké nápoje plné cukru a skoro nepijí obyčejnou vodu. Přijímají tak zytečné kalorie bez nutriční hodnoty. Téměř nekonzumují zeleninu a ani s ovoce to není o moc lepší. Věk mezi 11. a 15. rokem je klíčový, jelikož se utváří návyky, které je budou provázet i v dospělosti, a proto je správná strava důležitá. Mezi hlavní nešvary patří sladkosti, limonády a návykové látky. U nás má polovina třináctiletých zkušenost s tabákem, pravidelnými kuřáky je 18 % patnáctiletých. Dívky jsou na tom v mezinárodním srovnání ještě hůře než chlapci. České děti jsou v konzumaci návykových látek v absolutní světové špičce.

Právě z těchto důvodů se objevuje čím dál více obézních dětí. Zatímco ještě v roce 1996 jich bylo jenom 10,8 %, loni byl jejich počet dvojnásobný!

Jaká jsou rizika?

Nezdravý životní styl a špatná strava vedou k nadváze a obezitě, které jsou příčinou cukrovky, infarktu, ischemických nemocí srdečních, cévních nemocí mozku, aterosklerózy a dalších chorob. V Česku trpí nadváhou 66 % obyvatel a jsme díky tomu na špčce evropských tabulek. Náklady na léčbu nemocí, které souvisejí s nadváhou a nezdravým životním stylem, se ročně vyšplhají na neuvěřitelných 74 miliard korun.

Starejte se o zdraví své i svých potomků. Není nikdy pozdě začít se zdravým životním stylem!

Zdroj:https://www.tyden.cz/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.