Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

V České republice má každý právo na bezplatnou zdravotní péči. Tedy úředně to tak je,v praxi je však v systému díra. Moderní léky, jejichž účinnost je prokázána, jsou podle pojišťoven často příliš nákladné a tak jsou tisícovky pacientů, jimž léky prodlužují život, odkázány na levnější a méně účinné alternativy. Nová vyhláška situaci ještě zhoršuje … píše magazín iDnes

Rakovina, cystická fibróza nebo revmatické onemocnění. Jen u VZP se nyní celkem 1 400 pacientů nedobere moderní léčby, přestože jim ji jejich lékař předepsal. Dalším tisícům lidí zamítly léčbu ostatní pojišťovny. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra odmítla loni více než 200 žádostí lékařů o úhradu léků svému pacientovi.

Jak je to možné?…

Úředně má každý Čech právo na bezplatnou zdravotní péči. V praxi je však v systému díra. Jde o moderní, ale drahé léky, které jsou v Evropě schválené a jejich účinnost je prokázaná. Protože ale nejnovější léky ještě nejsou v oficiálních cenících českých pojišťoven, musí lékaři o jejich úhradu žádat u každého pacienta zvlášť. Některým pacientům pojišťovny léčbu odmítají proplatit s argumentem, že pro ně existuje jiná alternativa. Ta je sice levnější, ale také méně účinná nebo má velké nežádoucí účinky…. Vysvětluje magazín iDnes

 

A bude to ještě horší…

Příští rok se přitom situace některých pacientů podle zjištění MF DNES může ještě zhoršit. Dosluhující vedení ministerstva zdravotnictví totiž chystá novelu vyhlášky, která má přístup pacientů k moderní léčbě zpřísnit. Někteří z pacientů dnes dostávají takzvané vysoce inovativní léky (VILP), které pojišťovny proplácejí ve zvláštním režimu.

„Ministerstvo chce definici těchto inovativních léčiv zúžit tak, že by 90 procent z této skupiny vypadlo a pojišťovny by je nehradily vůbec,“ upozorňuje farmakoekonom Tomáš Doležal.

 

Zdroj: iDnes

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.