Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Při mimořádné kontrolní akci zaměřené na provozy na výrobu, skladování nebo prodej kebabu, byla zhruba v každém čtvrtém kebabu nalezena veterináři chyba. Celkem 227 provozoven bylo přes prázdniny podrobeno konrole, přičemž závada byla nalezena v 59 případech! Drobné prohřešky pak dokonce v neuvěřitelných 94 případech!

Tiskový mluvčí oddělení Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že chyby byly nalezeny hlavně v přítomnosti stabilizátorů, které současná evropská legislativa v kebabech nepovoluje. Zjištěny byly u polotovarů z Německa, kde byla navržena změna nařízení o přídatných látkách, s cílem přidat kebab mezi polotovary, v nichž bude možné používat polyfosfáty, avšak momentálně ještě stále neplatí a datum účinnosti této změny zatím není známo. Kebaby z dovozu téměř v polovině případů obsahovaly nějakou závadu, zatímco u těch původem z České republiky byly nalezeny chyby pouze v 15 %.

Veterináři celkem zkontrolovali 61 tun masných polotovarů. Laboratorní kontrolou zatím neprošlo 8 ze zkontrolovaných 13 vzorků. Celkem jich veterináři odebrali 29 a v současnosti probíhá analýza zbylých vzorků. Mluvčí SVS také uvedl, že ve všech osmi nevyhovujících vzorcích byly zjištěny polyfosfáty, ve dvou navíc ještě kyselina citronová.

Druhým nejčastějším problémem bylo chybějící nebo nedostatečné značení původu výrobku. Další prohřešky byly například porušení požadavků na zdravotní nezávadnost, nedodržení data spotřeby, nebo nedodržení teploty skladování. Veterináři uložili 44 pokut, jejichž výši zatím neuvedli.

Veterináři upozorňovali, že se na zakázané přídatné látky ve výrobcích zaměří, protože v loňském roce vrátili do Německa několik tun masných polotovarů právě kvůli zakázaným stabilizátorům v mase.

Zdroj:https://www.tyden.cz/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.