Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Jak odhadnout sílu zimního období? Zda bude zima plná sněhu či zima na blátě? Budou nám stačit zimní bundičky či budeme potřebovat kožichy? Takové otázky si klade asi každý člověk. Podle čeho to však můžeme odhadnout? Je pravdou, že nejeden meteorologický ústav nám nabízí nejrůznější prognostiky, ale faktem je, že se na ně nedá vždy spoléhat. Kde jinde tedy hledat pomoc než v naší historii. Z dob našich předků se nám totiž dochovaly nejrůznější rady, pranostiky a jevy, podle kterých lze předpovědět, jaká bude letošní zima. Jaké to jsou?

1.Nápověda – počasí přechozích období

Mezi základní a první ukazatele toho, jaké k nám zavítá zimní počasí je především samotné léto. Říká se, že pokud jsou v létě velké hice, navštíví nás tuhá zima. S tím také souvisí pranostika, která se pojí s 25. červencem. Říká se totiž, že pokud je v tento červencový den hezké počasí, bude velmi mrazivá zima. Další lidová pranostika tvrdí – „Jakub bez deště – tuhá zima.“ Je ale pravdou, že i podzimní počasí nám může leccos napovědět. V případě, že na podzim je hodně mlh, znamená to, že nás čeká velmi tuhá zima. Další dochovanou pomůckou, pro předpovídání počasí jsou stromy. Čím později listy opadají, tím větší mrazy udeří.

2. Nápověda – zvířata

jak je známo, zvířata mají značně lepší odhad na to, jaké bude zimní počasí, než lidé. Právě díky jejich chování můžeme odhadnout, jaká nás čeká zima. Základním ukazatelem je samozřejmě srst zvířat. Pokud mají naši pejsci, kočky, zajíci a další zvířata hustou kožešinu, je to známka toho, že se připravují na silné mrazy. Další známkou toho, že zima bude silná, je množství vos. Pokud je v létě vos opravdu mnoho, dá se očekávat chladné zimní období. Také se říká, že pokud se ptáci drží blízko našich domovů, zavítá k nám neobyčejně mrazivá zima. Něco málo o zimním počasí nám naznačí i mravenci. Pokud si staví svá mraveniště vysoká, připravují se na tuhou zimu.

3. Nápověda – příroda

Možná se budete divit, ale i množství hub nám může leccos napovědět o zimním počasí. Pokud se v podzimních měsících sběrači hub radují z velkých úlovků, znamená to velký mráz a krutou zimu. K přežití kruté zimy potřebují zvířata dostatečné zásoby. Proto před velkou zimou můžeme očekávat velkou úrodu. Příchod zimy můžeme tedy odhadnout i tímto způsobem.

Výsledek obrázku pro zima tuhá

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.