Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Krásná bylinka s okouzlující vůní!

Rozmarýn je právem považován za jednu z nejpůvabnějších bylinek. Rozmarýn nebo také rozmarýna lékařská je bylinka široce využívaná v kuchyni i pro zdraví. Tento druh bylinky pochází ze Středomoří, kde roste často u mořského pobřeží. Je velice populární pro svoji povzbudivou a osvěžující vůni.  A dobrou správou je, že ji lze snadno pěstovat v přenosných nádobách. Jedná se prostě o krásnou, kouzelnou a užitečnou bylinku – můžeme si ji dát do pokoje, na balkón, zahradu či do kuchyně.

Tato milá bylinka má dezinfekční a antiseptické účinky. Povzbuzuje oběhový systém, zlepšuje prokrvení všech částí těla včetně mozku, díky čemuž posiluje paměť a usnadňuje soustředění. Nálev připravený z poloviny lžičky sušených či čerstvých lístků na šálek vroucí vody také okamžitě upravuje trávení a pomáhá při nadýmání.

Dále podporuje činnost jater a vylučování žluči – proto je kořenění tučných, masitých pokrmů rozmarýnkou nejen chutné, ale i velmi prospěšné. Kromě všech ostatních vnitřních orgánů podporuje i prokrvení dělohy, neměla by se tudíž užívat v těhotenství, neboť její působení může být v tomto období příliš silné a nežádoucí. Nejčastěji se  užívá ve formě čaje – jedna čajová lžička sušeného rozmarýnu se zalije čtvrt litrem vody a nechá se 10 minut vylouhovat. Pijeme maximálně 2x denně.

V koupeli rozmarýna podporuje prokrvení pokožky, svalů a kloubů, čímž odplavuje únavu, hojí namožené svaly a prospívá i při revmatismu. Nálev poslouží i jako kondicionér pro tmavé vlasy, kterým zvýrazní barvu a lesk. Nálev je i výtečné antiseptické kloktadlo a ústní voda. Odpuzuje také hmyz, větvičky či listy v sáčku lze vkládat do prádla, podobně jako květy levandule.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.