Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 Úzkostné poruchy ..

Úzkostné poruchy jsou velmi časté a postihnout mohou prakticky kohokoli. Možná i někdo ve vašem blízkém okolí trpí úzkostmi a možná i vy sami. Kde je ale pomoc? Jedná se o skupinu duševních poruch, u kterých dominuje nadměrný, opakující se pocit úzkosti a její tělesný doprovod. Tato úzkost je vyvolána určitými dobře definovanými situacemi nebo objekty vně jedince, které běžně nejsou nebezpečné.
Úzkost může zasáhnout v náhlých záchvatech nebo může na jedince působit trvale. Některé potíže se mohou projevit pouze tělesnými příznaky, takže si jedinec není své úzkosti ani vědom. Tyto poruchy mohou zásadně ovlivnit kvalitu života nemocného, omezují život v zaměstnání, vztahy i prožití volného času.

Příčiny

Příčiny vzniku jsou různé. Někteří jedinci mají vrozené vlohy k rozvoji úzkosti. Pokud se přidá dlouhodobý stres, zátěžové životní situace, konflikty v rodině, traumatické vlivy –šikana, zneužívání, atd. je rozvoj úzkostné poruchy téměř jistý. Dobré je však vědět, že nejste bezmocní. Existují totiž způsoby jako člověku s úzkostmi pomoci a podpořit ho v těžké životní situaci.
Příčiny nelze zcela přesně definovat. Úzkost může přicházet velmi nečekaně, kdy člověka z ničeho nic přepadne. Zároveň také může přicházet v určitých situacích. Základním projevem je úzkost, což je nepříjemně vnímaný subjektivní pocit spojený s pocity strachu a ohrožení, jakoby se něco mělo stát, ale postižený si neuvědomuje, co by to vlastně mělo být. Mírné obavy a úzkosti prožívá každý z nás, problém nastává tehdy, pokud se úzkost objevuje často, trvá nepřiměřeně dlouho a omezuje jedince v běžné aktivitě. Úzkost je často doprovázena tělesnými příznaky jako bušení srdce, bolest na hrudi, dušnost, pocit na zvracení, průjem, závratě, pocit „knedlíku v krku“, návaly horka, pocení.
Můžeme trpět různými úzkostnými stavy a poruchami. Mezi ně patří zejména:
  • Fobie– Sem řadíme strach a úzkost z různých objektů a situací – například arachnofobie, klaustrofobie.
  • Panika– Náhlý, prudký nástup úzkosti, který je provázen bušením srdce, třesem, špatným dýcháním.
  • Generalizovaná úzkostná porucha– Úzkost je stálejší než u paniky.
  • Depresivní porucha- Úzkost není tak hluboká jako u panické poruchy.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.