Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Některé typy non-Hodgkinových lymfomů lze v USA konečně léčit novou genovou terapií. Ta upravuje buňky imunitního systému tak, aby útočily na nakaženou část organismu. Non-Hodgkinův lymfom byl například diagnostikován slavnému zpěvákovi Karlu Gottovi, u kterého ale zafungovala chemoterapie. 

Tato genová terapie může být prozatím aplikována jen u dospělých osob s velmi agresivní formou rakoviny krve, u kterých jiné formy léčby selhaly.

 „Na tomto mechanismu léčby nádorů se intenzívně pracovalo a pracuje již řadu let a experimentálně byla podána již desítkám pacientů. Nicméně teprve nyní byly splněny náročné podmínky registrace a může se podávat i mimo klinické studie a výzkumné protokoly,“ řekl primář hematologicko-onkologického oddělení fakultní nemocnice v Plzni Pavel Jindra.

Tuto metodu nazývanou Yescarta vyvinula kalifornská firma Gilead Sciences. Schválení se dočkala po šesti měsících a byla testována na 101 pacientech s vážným druhem rakoviny napadajícím jejich imunitní systém.

Yescarta je podle serveru Quartz „formou personalizované medicíny známé pod názvem léčba chimerními T antigenními receptory (CAR-T), při níž jsou nemocnému jedinci odebrány bílé krvinky, ty jsou modifikovány a poté vráceny do pacientova organismu“.

„Výsledky jsou pozoruhodné,“ řekl deníku The New York Times specialista z Moffittova onkologického centra ve floridské Tampě Frederick Locke.

Během testů se u 82 procent pacientů se nádory zmenšily o víc než polovinu a u 36 pak zmizely úplně.

„Je to vzrušující. Myslíme si, že tuto terapii potřebuje mnoho pacientů. Ti lidé nemají jinou volbu,“ dodal specialista.

„V Evropě tento typ léčby zatím dovolen vůbec není, protože se při ní používá genová manipulace a ta je v Evropě silně regulována, až omezována,“ doplnil primář fakultní nemocnice v Plzni Pavel Jindra

Nežádoucí účinky

„Yescarta vedla u více než 40 procent osob ke vzniku chudokrevnosti a další rozšířené vedlejší účinky zahrnovaly oslabení imunitního systému kvůli nízkému počtu bílých krvinek,“ píše server. Léčba také může způsobit zánětlivé reakce, které jsou smrtelné.

Během testu zemřeli dva pacienti v důsledku vážného poškození mozku, spojovaného s léčbou. Metoda proto bude zaváděna postupně a pouze ve zdravotnických zařízeních se speciálně vyškoleným personálem, napsal list The New York Times.

Cena jedné dávky vlastní, geneticky modifikované krve přijde na 373 tisíc dolarů (přes 8,1 milionu Kč). Jedna aplikace metody Kymriah proti dětské leukemii je momentálně ještě o 100 tisíc dolarů dražší.

Zdroj: Týden

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.