Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

V současné době je téma dětské obezity velmi diskutovaným problémem, který se týká i naší země. Rodiče totiž často zapomínají, že i dítě potřebuje nasměrovat na cestu zdravého životního stylu.

Důležitá není jen pestrá strava bez zbytečné chemie, ale zejména je třeba, aby si děti získaly vztah je zdravému stravování, a vyhnuly se tak nadváze a obezitě. Na co by se rodiče měli zejména soustředit? Musíme si uvědomit, že moderní doba trošku zapomíná na domácí svačinky a snídaně, Přitom je to základní věc. Kvůli tomu, že rodiče nemají tolik času, nastává čím dál tím více situací, kdy děti dostanou peníze a svačinu si koupí samy.

A to je považováno za nejzásadnější chybu. V takových to případech si naše ratolesti většinou koupí chipsy, sušenky či jiné kalorické dobrůtky. Proto je důležité zajistit to, aby ráno děti měly dostatek času na klidnou a hodnotnou snídani, a aby měly každý den vhodnou svačinu každý den.  Správně by děti měly jíst pětkrát denně ve dvou až tříhodinových intervalech. Pokud jedí nepravidelně, mívají hlad a podléhají snadněji chutím na sladké.

Cukr je přitom jedním z největších strašáků. Rodiče by se měli snažit kontrolovat množství sladkých pokrmů, které děti sní, a pokoušet se o jeho rozumné omezení. Kromě cukru doporučují výživoví poradci omezovat i spotřebu tučných potravin.

Ideální by bylo, abychom my i naše děti snědli za den tak pět až šest menších porcí jídla. Tím se rovnoměrně rozloží příjem energie a naše tělo pak nemají potřebu si část energie ukládat do zásoby jako tuk. Když nejíme pravidelně, ale třeba jen dvakrát denně, naučí se náš organismus vytvářet si zásoby na horší časy. A ve chvíli, kdy se zase pořádně najíme, nespotřebuje všechnu energii, ale část si schová. Když to takhle vedeme delší dobu, začneme tloustnout.

Takže pokud chceme, aby se naše děti stravovaly zdravě, musíme nějak zajistit, aby jedly pravidelně aspoň každé tři hodiny. Tak zabráníme i tomu, aby se přejídaly odpoledne a večer jen proto, že je tzv. „honí mlsná“.

Protože víme, že není jednoduché vymýšlet každý den dítěti zajímavou a ještě zdravou svačinu, poskytneme Vám v tomto článku další nápady na zdravou a fit svačinku.

Sendvič s tuňákem a okurkou

Příprava:5 minut

 • 1 konzerva tuňáka ve vlastní šťávě
 • 1/2 salátové okurky
 • 100 g cherry rajčátek
 • dva plátky tmavého toustového chleba

Tuňáka necháme okapat. Plátky chleba namažeme máslem nebo margarínem, poklademe omytou nakrájenou okurkou, zakryjeme vrstvou tuňáka a přidáme pokrájená cherry rajčátka. Opatrně přiložíme na obloženou stranu druhý plátek toastového chleba a překrojíme sendvič ostrým nožem na dva trojúhelníky.

Plněná bageta s avokádem

Příprava:10 minut

 • 1 velká bageta
 • 100 g balkánského sýru
 • 100 g rajčat
 • 1/2 červené papriky
 • avokádo
 • 50 g rukoly
 • 1 lžíce olivového oleje
 • šťáva z jednoho citronu

Bagetu podélně rozkrojíme, upěchujeme střídku tak, abychom mohli vnitřek naplnit směsí. Z nadrobno nakrájených rajčat, avokáda, papriky, zelených oliv, sýra a rukoly připravíme směs, kterou ochutíme olivovým olejem a šťávou z citronu. Naplníme bagetu. Na několika místech bagetu svážeme provázkem, aby se nerozpadala, a nakrájíme na jednotlivé dílky.

Meruňkové müsli

Příprava: 30 minut

 • 100 g másla
 • 4 lžíce javorového sirupu
 • 80 g moučkového cukru
 • 2 lžíce medu
 • 50 g přírodního cukru
 • 100 g ovesných vloček
 • 100 g lískových oříšků
 • 2–3 lžíce sušených meruněk
 • 4 lžíce sezamových semínek

Oříšky krátce rozsekáme v mixéru, stačí asi 15 až 30 vteřin. V nepřilnavé pánvi rozehřejeme máslo, javorový sirup, med a cukr. Přidáme ovesné vločky, oříšky, meruňky a sezamové semínko a promícháme. Stáhneme z ohně a směs rozprostřeme na plech vyložený alobalem a potřený olivovým olejem. Pečeme v předehřáté troubě asi 20 minut dozlatova. Necháme vychladnout a krájíme na řezy.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.