Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Vrátí se ptačí chřipka?

Podle Státní veterinární správy (SVS) je podzimní stěhování ptáků velmi rizikové a to kuli možnému návratu ptačí chřipky do chovů. Kvůli této nemoci bylo letos vybito přes 100 tisíc ptáků v chovech. Chovatelé by měli zasíťovat své chovy – pokud tak neučiní, pokutu zatím nedostanou, brzy toto nařízení ale přijít může – upozorňuje SVS. 

V letním období většinou přibývá několik jednotek ohnisek nemoci, letos jich však bylo v západní a jižní Evropě od května zaznamenáno přes 4 tisíce.

„Je nutné především zamezit kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží, s krmivem a s napájecí vodou, zasíťovat výběhy a krmení předkládat pod přístřešek,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Podle Semeráda je potřeba sledovat úhyny zvířat, ale i pouhé chování ptáků. Nejvíce nových ohnisek letos přibylo v Itálii, Velké Británii, Belgii a Německu, většinou od července do října.

„Je zřejmé, že výskyt viru není vázán jen na nízké teploty prostředí,“ tvrdí veterináři.

Za šíření viru většinou mohou převážně vodní ptáci, zejména husy, kachny nebo labutě. Virus je ptáky vylučován hlavně ve slinách a v trusu a domácí drůbež je k nakažení náchylná o 60% více, než ptáci divocí. Nemoc má dvě formy – lehčí se projevuje zježeným peřím a nižší snůškou vajec a ta těžší horečkou a rychlím úmrtím.

Ptačí chřipka se v ČR objevila po 10 letech a zasáhla i řadu dalších evropských zemí. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka.

Zdroj: Tyden.cz

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.