Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Zdravá  svačinka je nutnou součástí každého dne!

Dobrá, zdravá a vydatná svačinka je důležitou součástí našeho jídelníčku. Platí to jak pro děti a dospělé. A jelikož nám v dnešních dnech pomalu ale jistě začíná nový školní rok, rozhodla jsem se sepsat pár tipů nejen pro maminky, které si jistě každý den lámou hlavu, co připravit svým dětem ke svačině, ale i pro všechny ostatní, kteří chtějí přes den doplnit svůj jídelníček o zdravou svačinu.

V první řadě bych chtěla zmínit, že v případě svačin se opravdu jedná o menší doplnění Vašeho jídelníčku. Je to vlastně část, která předchází obědu. Čili by neměla být přehnaně velká. Jde prostě o malou součást jídelníčku, která nás zasytí v čase mezi snídání a obědem.

Jak ale připravit zdravou a vydatnou svačinku? Ten fígl je v tom, že správná svačina by měla obsahovat zejména složky bohaté na proteiny a vlákninu. Jíst zdravou svačinku Vám tedy umožní poskytnout Vašemu tělu příjem nezbytných živin. O jaké svačinky se tedy jedná?

Ovoce a zelenina

Všichni dobře víme, že ovoce a zelenina jsou nezbytnou součástí našeho denního jídelníčku. Tyto potraviny nám poskytují vitamíny A a C, které jsou důležité pro naši imunitu, hojení ran a také pro naše zuby a dásně. Můžete je kombinovat na několik způsobů. Ovoce je vhodné spojit s jogurtem, ořechy, mandlemi, rozinkami, ovesné vločky, müsli či včelím medem. Nebo si také můžete udělat zdraví ovocný salát s hrstí ořechů, které Vám poskytují nezbytné zdravé tuky. Výhodou je, že ovoce můžete zvolit podle své chuti a podle toho, které máte rádi. Nejvhodnější jsou například: banány, meloun, hroznové víno, borůvky, čerstvý ananas, pomeranč, mandarinky, jahody, kiwi a další. Zelenina lze také samozřejmě kombinovat několika způsoby. Někdo má například rád zdravý zeleninový salát, který si můžete vytvořit pomocí olivového oleje, vinného octa, mořské soli, ořechů, pepře a pokud má někdo rád může ho spojit i s jogurtem. Samozřejmě zelenina je výborná také v kombinaci s celozrnnými a pšenično-žitnými chleby. Pokud nemáte v oblibě samotný chléb můžete ho jemně pomazat kvalitním máslem či lučinou.

Jogurt

Jogurt jsme si už zmínili ve spojení s ovocem. Samozřejmě je ale důležité si povědět i o tom, jaký typ jogurtu zvolit. Umělé, ochucené jogurty plné barviv a konzervantů se jako zdravá svačinka rozhodně nehodí. Mezi jogurty tedy vybírejte pečlivě! Probiotickým kulturám totiž příliš nesvědčí vysoký obsah tuku v mléčných výrobcích nebo přídavky barviv. Optimální je tedy zvolit kvalitní bílý jogurt, do kterého si můžete sami přidat již výše zmíněné ovoce či cereálie. Mléčné výrobky jsou také důležité pro zvýšení příjmu vápníku, který je nezbytný pro zdravé kosti.

Pečivo a sýry

Nízkotučné, kvalitní jsou v našich svačinkách také velmi důležité. Stejně jako jogurt či humus nám pomáhají zvýšit příjem bílkovin, což je nezbytné pro naše svaly, kůži, buňky i vlasy.  Vhodná je například lučina a další kvalitnější typy sýrů. Samozřejmě k sýrům musíme zvolit vhodné pečivo. Buď můžeme sáhnout po celozrnných krekrech či sucharech se slunečnicovými semínky. Ale pokud se rozhodneme pro skutečné pečivo vhodnější je samozřejmě cereální celozrnné, které nám poskytuje vlákninu, řadu vitamínů, minerálních látek a v neposlední řadě i dobře chutná a zasytí na delší dobu.Na rozdíl od bílého pečiva, které nám poskytuje pouze energii. Zda chcete koupit opravdové celozrnné pečivo, pečlivě hledejte toto slovíčko na obalu či etiketě v regálu. Takové pečivo má totiž obsah celozrnné mouky alespoň 80 %. Ale pozor! Je dobré číst pořádně etikety. Správné pečivo obsahuje co nejvíce vlákniny a co nejmenší podíl sodíku. K pečivu místo sýru můžeme přidat také zeleninu, vajíčko či nějakou zdravou domácí pomazánku například avokádovou.  

Mnoho lidí se snaží vyhnout občerstvení, protože mají strach, že svačiny přispívají k nárůstu tělesné hmotnosti. Nicméně zdravou svačinku nám nabízejí zdravotní výhody. Cílem svačinky je sníst zhruba v půli cesty mezi jídly  zdravé jídlo, které udrží konzistentní úroveň energie.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.