Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Určitě víte, že jsou dnešní potraviny v supermarketech mnohdy velmi nezdravé a to i v případech, že se jedná o ovoce nebo zeleninu. Mnohdy slýchávám narážky lidí, že potraviny za komunistů byly daleko kvalitnější. No rozhodně jich bylo také méně…


Jak se žilo za komunistů? Podívejte se na fotografie, které vám toto období připomenou!


Za komunismu bylo prostě zvykem „všechno držet pod pokličkou” a o škodlivém obsahu v jídlech se prostě nesmělo mluvit. Dnes je tomu právě naopak. Existuje spousta organizací, které testují kvality nabízených produktů a upozorňují, kdykoli se na trhu vyskytne něco závadného.

Jak tomu ale bylo v minulosti? Co vše se vám mohlo dostat do těla a s jakými následky?

 Benzen

Benzen byl dlouhou dobu považován za velmi kvalitní konzervant s vynikajícími účinky a jako takový byl přidáván do spousty produktů, například i do horčice. Dnes už jsme však daleko moudřejší a víme, že to s Benzenem tak veselé není a že se jedná o karcinogen první skupiny.

PCB

Polychlorované bifenyly (PCB, PCBs) jsou skupinou perzistentních látek vznikajících chlorací bifenylů, které se používaly v lacích a barvách a díky svým vlastnostem se rychle rozšířily. Nyní již však víme, že se PCB dostávala do organismu krav odkud se dál šířil v mléce, slepice jedy přenášely pomocí vajec a PCB hodnoty byly zaznamenány i u ryb. Chronické vystavení dávkám bifenylů, které byly za socialismu přítomné v mnohých potravinách, opět vede k rakovině, především jater a slinivky břišní.

DDT

Insekticid DDT zprvu oslavoval pro jeho účinnost celý svět, než přišel starý známý scénář. Látky se začaly ukládat v půdě a rostlinách, odkud se dostaly do těla zvířat. S masem pak i do těla člověka. Látky DDT způsobují kromě rakovinotvorných účinků, snižení plodnosti a narušují hormonální systém.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.