Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Osteoporóza je „tichý zloděj“ kostí a často velmi podceňované onemocnění, postihující zejména lidi středního a staršího věku.

Řídnutí kostí se vyskytne u každé třetí ženy a každého pátého muže. Hlavní problém spočívá v tom, že její rozvoj je velmi nenápadný a pacient proto nemusí trpět žádnými zjevnými příznaky. Mnoho lidí si riziko této nemoci neuvědomuje, přestože může vést dokonce až k invaliditě. Kvůli osteoporóze máme vyšší křehkost kostí a větší riziko zlomenin, které můžou postiženého upoutat na lůžko, nebo přivodit jiné vážné komplikace. Postihuje všechny kosti v těle, ale asi nejvíce v ohrožení jsou páteřní obratle a krček stehenní kosti.

Za jeden z nejčastějších důvodů vzniku osteoporózy u žen je považován pokles estrogenu po menopauze. Další ohroženou skupinou bývají osoby s nízkou tělesnou hmotností (BMI pod 19) nebo trpící anorexií. Rizikové jsou také některé druhy léků (např. kortikoidy) a nebo metabolické nemoci.

Prvními příznaky mohou být ostré bolesti v zádech, zmenšení postavy nebo zakulacení zad. Nejznatelnějším příznakem jsou však zlomeniny způsobené s minimem násilí. 

Nejlepší prevencí je zdravý životní styl

Nejúčinnějším způsobem prevence, je vést aktivní život, založený na pohybu a sportu. Velkou roli hraje také strava, zejména pak dostatečný přísun vápníku, jehož nedostatek se na řídnutí kostí podílí snad nejvíce. Vápník můžete získat například z mléka, mléčných výrobků, brokolice, mandlí, sóji, lískových oříšků, sezamu, máku, kakaa, slunečnicových semínek, vajec nebo například sardinek. Pokud konzumujete stravu chudou na vitamíny, koledujete si o problém. Když lidé věnují malou pozornost výživě a holdují velkému množství alkoholu a cigaret, mohou svým životním stylem osteoporózu podporovat.

 

Léčba

Při odhalení počátečního stádia většinou stačí základní režimová opatření a doplnění vašeho jídelníčku. Léčení osteoporózy spočívá v dodávání vitamínů K, D a vápníku. U žen se mohou podávat pohlavní hormony, jejichž nedostatek v pozdním věku způsobuje pokles vápníku v kostech. Při vážnějším stádiu nemoci se užívají bisfosfonáty, jenž podporují tvorbu kostní hmoty. Samozřejmostí by měla být snaha o celkové zlepšení životního stylu.

 

 

Osteoporózu nelze úplně zastavit, ale můžeme jí zpomalit tak, aby nezpůsobovala zdravotní komplikace. Nejlepší je začít s prevencí dříve, než dáte osteoporóze vůbec šanci. Celý život dostatečně sportujte a dodržujte správný jídelníček, budete tak mít menší riziko nejen osteoporózy, ale i jiných závažných onemocnění.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.