Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Jaké čaje jsou nejchutnější a jak nám mohou být prospěšné?

Černý čaj

Černý čaj je jednou z nejběžnějších odrůd čajů na světě a představuje asi 75 procent světové spotřeby čaje. Stejně jako mnoho jiných čajů je vyroben z listů rostliny Camellia sinensis, které jsou typicky válcované a fermentované. Následně pak také sušené a rozdrcené. Černý čaj má mírně hořkou chuť a obsahuje nejvíce kofeinu – asi 40 miligramů na šálek. (Jen pro srovnání šálek kávy má 50 až 100.)

Přínosy pro zdraví jsou celkem podstatné. Černý čaj má vysokou koncentraci antioxidačních sloučenin, které jsou spojeny s nižšími hladinami cholesterolu. Výzkum dokonce ukázal, že lidé, kteří pijí tři a více šálků černého čaje denně, tak mohou snížit riziko mrtvice o 21 procent.

Zelený čaj

Zelený čaj má rozhodně jemnější chuť než černý. Listy jsou totiž vysušeny a tepelně ošetřeny brzy po jejich sběru, což zastaví fermentační proces. Obsahuje asi 25 miligramů kofeinu v jednom šálku. Zelený čaj je plný antioxidantů nazývaných katechiny. Jedná se o podskupinu známou jako EGCG, která může odvrátit různé onemocnění. Týká se to zejména rakoviny a srdečních onemocnění. Jedna studie zjistila, že každá denní dávka zeleného čaje může snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění o 10 procent.

Bílý čaj

Listy tohoto čaje jsou vybírány ve velmi raném období, takže bílý čaj má mnohem mírnější chuť než jakákoli jiná odrůda, nemluvě o méně kofeinu, kterého je asi jen 15 miligramů na šálek. Důležité je si uvědomit, že sypaný čaj může také obsahovat více antioxidantů než čaj v pytlích, protože listy jsou méně zpracovány.
Bílý čaj má také pozitivní zdravotní účinky. Poskytuje stejné potenciální výhody kardiovaskulárních a rakovinových účinků jako jiné čaje a některé výzkumy naznačují, že může přinést výhody i lidem s cukrovkou.

Bylinkový čaj

Je pravdou, že bylinné čaje, které si nepřipravíte ze skutečných bylinek doma, vlastně vůbec nejsou bylinkové čaje. Obvykle se jedná pouze o jakousi kombinaci sušeného ovoce, květin a bylin. Bylinné odrůdy čajů neobsahují kofein. Je tedy lepší volit čaj z bylin, které si sami nasušíte, anebo si nechat v lékárnách či arnikách bylinkový čaj namíchat.

Ochucené čaje

Do této kategorie zařazujeme právě ty čaje, které jsou obohaceny nějakými aromatickými doplňky, Může se jednat například o skořici, pomerančovou kůru, či jiné ovocné příchutě, které jsou spojené s černým, zeleným či bílým čajem. 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.