Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Se začínající houbovou sezónou se rozhodně nabízí tato otázka – „A známe vůbec druhy hub? A které bychom správně měli sbírat, a které naopak ne? Je pravdou, že houby pokrývají výjimečné spektrum rostlin, které nejsou kouzelné jen svým vzhledem, ale také chutí. Houby rozhodně patří na náš jídelní stůl a do naší kuchyně. Pokud ale nechcete kupovat houby v obchodě, není nic snazšího než se vydat do lesa.

V tomto článku se zaměříme na houbu, která by ve vašem košíku opravdu chybět neměla. Jedná se o lišku obecnou. Je ale také pravdou, že pokud nejste zkušenými houbaři, není jednoduché tuto houbu poznat. A jelikož se jedná o jednu z nejchutnějších a nejlahodnějších hub, je dobré se o ní něco dozvědět a poznat ji lépe.

Liška obecná

Liška obecná patří mezi velmi populární a chutné houby. Je velmi lahodná a může nám poskytnout různé odstíny chutí a to ovocné až kořeněné. Pro svoji delikátní chuť se hodí nejen jako překrm, ale skvěle doplní i ostatní druhy hub. Skvěle se doplňují například s vajíčky nebo bramborovou polévkou. Právě bramborová polévka z lišek je velice oblíbená. Liška obecná by se měla zpracovat do 10 dnů a nejlépe je ji uchovávat v ledničce. Před vařením je rozhodně je dobré je otřít papírovou utěrkou a rozhodně k nim nepřidávat další vodu, protože uvolní svou vlastní vodu. Koření které se s touto houbou nejlépe pojí je pepř, tymián, či česnek.

Lišek u nás roste několik druhů a prakticky všechny jsou jedlé. Lišky rostou většinou ve skupinách a to jak v listnatých, tak i v jehličnatých lesích. Daří se jim především pod borovicemi, břízami či buky.

Charakteristické znaky

Lišku obecnou poznáte zejména podle vyklenutého klobouku a žlutooranžového zbarvení. Vyskytuje se především od června do počátku prosince. Možnost záměny lišky obecné za nějaký jiný druh jedovaté houby by měla být téměř nulová. Můžete ji prohodit jen za jiné druhy lišek či případně za lišku pomerančovou, kterou ale někteří houbaři také využívají, ačkoli se běžně vůbec nesbírá. Horší je pak záměna s hlívou olivovou, která může způsobit i žaludeční potíže.

 

 

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.