Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Čtěte každé pondělí náš internetový magazín Milujeme Zdraví .cz a sledujte novinky o kávě. Pokud chcete být v obraze, klikněte na červený zvoneček vlevo dole a nahoře klikněte na „povolit“. Nic vám tak neuteče a budou vám chodit oznámení smile.

Jeden obyvatel spotřebuje podle statistiky přes jedno kilo kávy ročně. Mnozí však o kávu nezavadí, jak je rok dlouhý a v některých zemích se jí vyhýbají úplně. Například Finové spotřebují v průměru kilo na hlavu každý měsíc. Italové, kteří jsou oblibou kávy proslulí, vypijí ve srovnání s Finy asi polovinu.

To zda nám pití kávy prospívá a nebo škodí je věčná otázka. Nedávný výsledek rozsáhlé studie však svědčí ve prospěch konzumace kávy. Do studie se zapojilo přibližně 23 000 dobrovolníků z řad absolventů univerzity v Pamploně. Průměrný věk zúčastněných osob byl kolem 40 let a sledování každého z dobrovolníků trvalo kolem deseti let.


Káva mění vnímání chutí a funguje jako placebo!


Výzkumníci měli k dispozici velmi rozsáhlé soubory dat společně s mnoha dalšími údaji o životním stylu zúčstněné osoby. Během doby sledování zemřelo kolem 400 dobrovolníků. Ti kteří pili alespoň 4 šálky kávy denně přitom čelili bezmála o dvě třetiny nižšímu riziku úmrtí. Pokud si dal někdo 5 šálků kávy denně, riziko klesalo.. 6 šálků denně, ještě víc klesalo.. a tak dále.  Redukce nebyla zdaleka patrná jen v počtu úmrtí na kardiovaskulární choroby. Káva prodlužovala život bez ohledu na příčiny smrti.

Navarrová a její kolegové nezjistili, že by káva měla odlišný vliv na muže či ženy. Chránila také bez ohledu na to, nakolik dobrovolníci konzumovali tzv. mediteránní dietu, která je typická pro řadu obyvatel Středomoří a obecně se považuje za zdraví prospěšnou. Významným faktorem ovlivňujícím pozitivní efekt pití kávy se však ukázal věk.


Tři věci, které zvyšují Vaši touhu po sladkém


„Z výsledků naší studie vyplývá, že pití čtyř šálků kávy denně lze zdravým lidem doporučit jako součást zdravého životního stylu,“ říká jeden ze španělských lékařů.

Pití kávy máme spojené především s alkaloidem kofeinem a jeho stimulačním efektem. Káva ale obsahuje i další biologicky aktivní látky, napřílklad tzv. polyfenoly. Mnohé z nich působí jako antioxidanty a mohou tak potlačit nežádoucí efekty volných radikálů, které vznikají v našem organismu a poškozují jej na mnoha místech a úrovních.

Zdroj: zive.cz

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.