Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 Některým lidem často naskakuje při slovech sacharidy a cukry husí kůže.

Jenže sacharidy a cukry nejsou totéž!

Sacharidy patří spolu s bílkovinami a tuky mezi základní živiny a to tzv. makroživiny. Tyto živiny jsou nezbytnou součástí vyváženého jídelníčku. Je důležité si ale uvědomit, že není sacharid jako sacharid. Existují jednoduché sacharidy neboli monosacharidy, které se skládají z jedné cukerné jednotky. Jedná se o velice rychlý a pohotový zdroj energie. Do této skupiny patří glukóza a fruktóza. Jejich zdrojem je třeba ovoce, zelenina nebo med. Slovem cukry se pak označují oligosacharidy, které se skládají ze dvou až čtyř cukerných jednotek. Do této skupiny patří sacharóza, tedy běžný bílý cukr z cukrové řepy, dále třeba hnědý z cukrové třtiny – není mezi nimi tedy zas tak zásadní rozdíl. Stejně tak se ale sacharóza nachází i v ovoci a zelenině.

 SACHARIDY A CUKRY NEJSOU TOTÉŽ!

Sacharidy patří spolu s bílkovinami a tuky mezi základní živiny – makroživiny – které tvoří nezbytnou součást vyváženého jídelníčku.

Není ale sacharid jako sacharid. Existují jednoduché sacharidy neboli monosacharidy, které sestávají z jedné cukerné jednotky. Jedná se o velice rychlý a pohotový zdroj energie. Do této skupiny patří glukóza a fruktóza. Jejich zdrojem je třeba ovoce, zelenina nebo med.

Slovem cukry se pak označují oligosacharidy, které se skládají ze dvou až čtyř cukerných jednotek. Do této skupiny patří sacharóza, tedy běžný bílý cukr z cukrové řepy, dále třeba hnědý z cukrové třtiny – není mezi nimi tedy zas tak zásadní rozdíl. Stejně tak se ale sacharóza nachází i v ovoci a zelenině.

Poslední skupinou jsou polysacharidy neboli komplexní sacharidy, které jsou složeny z velkého množství cukerných jednotek a jedná se o nejlepší typ sacharidů. Mezi polysacharidy patří například škrob a dále nepostradatelná vláknina. Již zmíněný škrob naleznete ve formě škrobových zrn, tedy v obilninách, bramborách, rýži, luštěninách, ovoci a zelenině. Tyto sacharidy nechutnají sladce a jejich štěpením vzniká glukóza, která má stejné účinky jako glukóza z cukru, která je velmi rychlým zdrojem energie. Ačkoli je vláknina z energetického hlediska nevyužitelná, plní důležitou funkci, protože je jakýmsi čističem organismu. Jejím zdrojem jsou opět ovoce, zelenina, luštěniny či brambory.

Důležité je si ale uvědomit, že náš organismus sacharidy opravdu potřebuje. Jedním z důvodů je například fakt, že  v krvi musí být neustále určité množství cukru v podobě glukózy, protože ten potřebují buňky celého těla, aby z něj mohly vyrábět energii. Sacharidy v těle ale nepřenášejí pouze energii, ale nachází se dokonce i v kostech a chrupavkách, a to jako jejich stavební materiál. Sacharidy jsou nezbytné také pro činnost mozku. Nervové buňky jsou závislé na dodávkách glukózy z krve, protože nemají schopnost ukládat si zásoby energie v podobě tuků. Jsou proto absolutně nezbytné. Sacharidy jsou také zásadní pro naši imunitu.

Sacharidy jsou pro naše tělo tedy naprosto nezbytné!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.