Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bílkoviny jsou člověka naprosto nutné a nenahraditelné. Nejen proto, že jsou to stavební kameny všech buňek, ale také jsou součástí regulačních mechanizmů (hormonů a enzymů), jako protilátky se uplatňují při obraně organismu a podílí se na reparaci poškozených tkání. Také zahánějí hlad a napomáhají odbourávání tuků. Proto mohou být při redukčnní dietě dobrým spojencem a jejich příjem rozhodně nepodceňujte.

Maso a mléčné výrobky jsou dobrým zdrojem bílkovin, ale bohužel někdy obsahují i nezdravé nasycené tuky, a proto se v tomto článku podíváme na rostlinné zdroje, na které bychom neměli zapomínat.

Zelený hrášek
Šálek obsahuje 7,9 gramů bílkovin – přibližně stejně jako šálek mléka. Hrášek nemusíte konzumovat jen jako přílohu, můžete ho taky použít do různýh pomazánek, nebo do pesta.

 

 

Quinoa

Ne příliš známá potravina, ale nutričně velmi bohatá s všestranným využitím. V zimních měsících jí můžete přidat do polévky, nebo teplé snídaňové kaše, v létě zase skvěle doplní saláty.

 

 

Ořechy a ořechová másla

Ořechy obsahují hodně energie a tuků, ale zároveň jsou i zdrojem bílkovin. Při vybírání ořechových másel dbejte na to, aby do nich nebyl zbytečně přidáván cukr a další tuk, a raději volte ty, kde najdete ve složení jen ořechy a sůl.

 

Fazole
Existuje mnoho různých druhů – černé, bílé, mungo, adzuki atd. – ale jedna věc, kterou mají všechny společné, je jejich vysoký obsah bílkovin. Pokud vás odrazuje dlouhá doba přípravy, kupte si fazole v plechovce, o cenné živiny nepřijdete.

 

Cizrna

Luštěniny obečně jsou velmi dobrým zdrojem bílkovin a ani cizrna není výjimkou. Pokud je pro vás jediný známý způsob úpravy použití do hummusu, vezte, že cizrna je velmi chutná i jako příloha, do salátů, nebo upečená pro křupavé občerstvení.

 

Tempeh a tofu
Potraviny ze sójových bobů jsou jedny z nejpoužívanějších vegetariánských zdrojů bílkovin. Ať už je sója jakkoliv kontroverzní potravina, nemůžeme jí upřít to, že bílkovin obsahuje opravdu hodně. Tofu i tempeh můžete použít do různýh směsí, na kterých si jistě pochutnají i masožravci.

 

Chia semínka

Přidáním chia semínek například do snídaňových kaší, salátů, nebo jogurtu si zajistíte nejen zdroj bílkovin, ale i zdravých tuků a vlákniny. Navíc při kontaktu s tekutinou mnohonásobně zvětší svůj objem a tak mají i výbornou sytící schopnost.

 

Seitan

Další náhrada masa oblíbená u vegetariánů. Seitan je vyroben z pšeničného lepku a může se stejně jako tofu a tempeh využít do různých směsí nebo omáček.

 

Neslazený kakaový prášek

Bílkoviny můžete získat i z čokolády! Respektive z kakaového prášku. Ten samotný je ovšem spíše hořký, a proto většina receptů s ním obsahuje spoustu přidaného cukru a tuku. Pokud ho ale přidáte do kaše, či jogurtu s nějakým nízkokalorickým sladidlem, zajistíte si nejen skvělou chuť, ale i příjem bílkovin.

 

 

Zdroj: http://www.health.com/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.