Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Každý z nás jistě takový stav někdy zažil. Běžně totiž říkáme – „Já mám mžitky před očima“. Může pro nás ale tento stav být nebezpečný? A co to vlastně znamená? A k takovému stavu vlastně dochází?

Co to vlastně znamená – mít mžitky před očima?

Vidět „hvězdičky“ či takový popílek před očima je běžný oční problém, ale obvykle se nejedná o nic vážného. Takovéto mžitky před očima či záblesky se obecně nazývají „zrakové vjemy“, které se vyznačují tím, že člověk vidí světlo, aniž by světlo vstupovalo do oka. Takový stav můžeme zažít i při obyčejném kýchání. Kýchání totiž vytváří velký tlak v naší hlavě, který může vyvíjet tlak na sítnice. Sítnice je tenká vrstva oka, která je citlivá na světlo. Nachází se uvnitř oka nebo optického nervu. Jejich hlavní funkcí je právě snímání a přepracování světelných signálů přicházejících na sítnice skrze čočku. Někdy se ale může právě stát, že místo jasného obrazu vidíte tvz. „hvězdičky“ či záblesky.

Proč mohou být tyto stavy nebezpečné?

Mžitky před očima se odborně nazývají fosfény a případě, že se nejedná o obvyklý a častý stav vašeho vidění, nemáte se čeho bát. Nejobvyklejší jsou mžitky před očima způsobené z tlaku, který jsme vytvořili třením či tlačením na zavřené oko nebo jeho blízkého okolí. tento tlak totiž stimuluje buňky sítnice a tím vyvolává již výše zmíněné mžitky před očima. Lidé pak jsou ve stavu ztmavení zorného pole, v němž se pohybuje světlejší skvrna, nebo vidí neustále s měnící a probleskující světelnou síť s tmavými fleky. Mžitky před očima většinou trvají chvíli po tom, co přestane tlak na oko a oči se otevřou.

Tzv. hvězdičky před očima mohou být také způsobeny obyčejným kýchnutím, smíchem, kašlem, rychlým vstáním či nízkým tlakem. Tento stav může nastat i po obyčejném protření očí.

Pokud tedy mžitky, záblesky či hvězdičky před očima nemáte velmi často nemusíte se ničeho bát. Nicméně, pokud se takové stavy se u vás vyskytují častěji či pravidelně, měli byste vyhledat odbornou pomoc lékaře či se rovnou objednat na vyšetření očí, jelikož se může jednat o známku něčeho vážného.  Mžitky před očima mohou být totiž způsobeny vážným onemocněním sítnice či nervů. Mezi takové patří například roztroušená skleróza.

 

 

 

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.